ANKARA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Tele DGT

GÜNCELLENME TARİHİ: 26/07/2017

DOĞRUDAN GÖZETİMLİ TEDAVİ (DGT) NEDİR?

Doğrudan gözetimli tedavi (DGT), görevli bir kişinin, hastanın her doz ilacını yuttuğunu gözlemesidir. Bu görevli, eğitim almış ve denetlenen bir kişidir. Böylece hastanın tedaviye uyumu garantilenir, her doz ilacı içtiğinden emin olunur. 

Doğrudan gözetimli tedavi stratejisi (DGTS) ise, tüberküloz (TB) kontrolü (verem savaşı) için önerilen stratejidir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 1991'de tanımlanmıştır.

DGTS şu unsurlardan oluşur: 
  • TB kontrol aktivitelerinin sürekliliğini ve bütünlüğünü sağlamak için hükümetin kararlılık içinde olması. 
  • Sağlık kurumlarına kendileri başvuran semptomlu hastalarda balgam yayma mikroskobisi yaparak pasif olgu bulma. 
  • En azından bütün yayma pozitif olgular için, altı-sekiz aylık rejimler kullanarak standart kısa süreli ilaç tedavisi uygulamak. İyi olgu yönetimi; bütün balgam pozitif yeni olgularda başlangıç dönemi süresince, rifampisin içeren rejimlerde idame döneminde ve bütün yeniden tedavi rejimlerinde doğrudan gözetimli tedavi (DGT) uygulamayı gerektirir. 
  • Gerekli bütün anti-TB ilaçların düzenli, kesintisiz sağlanması. 
  • Her hasta için, olgu özelliklerini, tedavi sonuçlarını ve TB kontrol programının bütününün performansını değerlendirmeye olanak sağlayan standart bir kayıt ve raporlama sistemi. 

Tele DGT Sistemi Masaüstü kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.
Tele DGT Sistemi Android ve İphone kullanıcı kılavuzu için tıklayınız.
Uzaktan yardım programı için tıklayınız. (Google Chrome bu sayfaya destek vermemektedir. Internet Explorer ya da Mozilla Firefox tarayıcılarını kullanınız.)

Kurulum Videosu

win

ipad

android