ANKARA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı (Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi)

GÜNCELLENME TARİHİ: 14/08/2017

              Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Kurumu , Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından  “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu” Programı yürütülmektedir.

            Program kapsamında Müdürlüğümüz Çocuk Ergen ve Kadın Üreme Sağlığı Hizmetleri Şubesi tarafından  aile hekimliği birimlerin de görevli  doktor ve aile sağlığı elamanlarına  “Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı” eğitimi verilmektedir. Eğitim alan sağlık çalışanları “Başarılı Emzirmede 9 Adım “ çerçevesinde değerlendirilmektedir. Değerlendirmede başarılı olan birimler “Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi” ünvanı  almaktadır.

            16 Mayıs 2017 tarih ve 30068 sayılı  Resmi Gazetede  Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te “GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Aile hekimliği birimleri, 24 üncü maddede ve Ek-1’de bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte getirilen yükümlülükleri 1/9/2017 tarihine kadar sağlamak zorundadır ”  şeklinde değiştirilmiştir.


              Resmi Gazetede yer alan bu değişiklik nedeniyle İlimizde yer alan henüz değerlendirilmemiş tüm aile hekimliği birimlerinin değerlendirilmesi 2017 yılı Temmuz ve Ağustos ayların da tamamlanacaktır.

 

Bebek Dostu Aile Hekimliği Birimi Nasıl Olunur

Emzirme Politikası 

Aile Hekimliği Birimi Veri Formu

Resmi Gazete